Bazénové trysky zdokonalí vaši filtraci bazénové vody

Bazénové trysky

Základní informace, popis

Filtrační okruh bazénu patří k jádru celého bazénového systému. Vedle jeho součástí jako je filtrační jednotka, bazénové čerpadlo nebo skimmery, najdete i nepostradatelné pomocníky s filtrací vody. Jedná se o vratné a sací bazénové trysky. Díky sacím tryskám můžete na bazén napojit vysavač, vratné trysky zajistí cirkulaci vody v bazénu. Vratné trysky jsou nezbytnou součástí. Pokud byste je v bazénu neměli, budou při filtraci vznikat tzv. „mrtvé kouty“. Tyto trysky jsou konstruovány ve více provedení podle typu bazénu. Na trhu najdete vedle vratných a sacích trysek, také trysky na dno bazénu či masážní trysky.

Použití bazénových trysek, princip fungování

Alfa a omega zdravotně nezávadné vody v bazénu je správná filtrace. Aby mohla být filtrace účinná je jasné, že bude potřeba, aby voda v bazénu dostatečně cirkulovala. Zjednodušeně z jedné strany se musí voda nasát do filtračního zařízením a na druhé straně se musí vyfiltrovaná voda dostat zpět do bazénu. Tento proces by byl nemožný bez využití bazénových trysek vracejících vodu zpět do bazénu. 

Proč by se vlastně měla voda filtrovat a používat bazénová chemie nebo další alternativy? Pokud se vám v bazénu začnou tvořit sinice, může to mít vliv na vaše zdraví. Nefiltrovaná, stojatá voda je náchylná právě na tvorbu těchto sinic.

„Sinice obsahují látky, které způsobují alergie. U koupajícího se člověka, podle toho, jak je citlivý a jak dlouho ve vodě pobývá, se mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma. Alergické reakce mohou vyvolat i některé řasy. Sinice také mohou produkovat různé toxiny (jedovaté látky). Podle toho, kolik a jakých toxinů se do těla dostane, se liší i projevy: od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy, až po vážnější jaterní problémy.“

Vratné trysky jako neodmyslitelná součást cirkulace vody

Vratná recirkulační tryska
Vratná recirkulační tryska

Těmto tryskám se díky této činnosti říká recirkulační. Tryska ale neumí jen zajistit cirkulaci vody v bazénu, ale dokážou i ovlivnit, jakým způsobem se vyfiltrovaná voda dostane zpět. Na tryskách najdete umístěnu speciální kuličku. Díky ní může vratná bazénová tryska poskytnou nastavení směru proudění vody, včetně regulace průtoku. Stejně tak se může pomocí mřížky trysek do bazénu regulovat průtok vody od 0 do 100 % průtoku.

Vratná tryska do bazénu se vyrábí v několika provedeních. Záleží, pro jaké bazény je vyrobena. Existují v podstatě tři typy vratných bazénových trysek.

Trysky pro tzv. „prefa“ bazény. Do této kategorie spadají předvyrobené bazény, obvykle z plastu nebo polypropylenu. Trysky pro tuto skupinu bazénů mají těsnění a kontramatku.

Trysky do bazénů tvořených ze ztraceného bednění mají vnitřní fólii a těsnění. Označují se trysky „do folie“. Tento typ vratných trysek jednoduše našroubujete do průchodky, které jsou zabetované ve stěn bazénu.

Může se stát, že v bazénu nebudete mít vnitřní fólii, ale jen nátěr. Trysky pro tuto skupinu bazénů se těsní pomocí hydroizolačního nátěru, jelikož samy těsnění nemají. Říká se jim trysky „do betonu“. Bazénové trysky se vyrábějí z oceli nebo z plastových materiálů. Obvykle se využívá materiál ABS, který je odolný proti chemickým a atmosférickým vlivům.

Sací trysky umožňují napojení bazénového vysavače

Sací tryska
Sací tryska

Vedle vratných trysek se můžete setkat také s tryskami sacími. Sací tryska do bazénu je potřebná pro napojení vysavače. Sací trysky se osazují zhruba 10 centimetrů pod vodní hladinou.

Vedle těchto trysek najdete i trysky vhodné pro instalaci na dno bazénu, popřípadě speciální hydromasážní trysky. Sací trysky na dně bazénu podporují lepší přefiltrování bazénové vody.

Jak nastavit trysky v bazénu správně?

Možná jste přemýšleli, jak správně nastavit trysky. Jakým směrem by měla voda proudit. Trysky jsou obvykle instalovány naproti skimmeru nebo v jiném místě, kde chcete vodu v bazénu rozproudit. Jednoduše musí cirkulovat celý objem bazénové vody, nesmí vznikat „mrtvé kouty“. Jen tak budete filtrovat efektivně.  

Výhody bazénových trysek

Mezi možná jedinou, ale nepostradatelnou výhodu bazénových trysek, patří pomoc se správnou cirkulací vody. Bez těchto trysek by se stojatá voda je velmi těžko filtrovala. Nečistoty by se usazovaly v mrtvých bodech bazénu. Taková filtrace by byla neefektivní a neúčinná.

Výhodou sací bazénové trysky je snadné napojení bazénového vysavače. Tím ještě umocníte možnost čištění vašeho bazénu. Už se těšíte na prosluněnou a průzračnou vodu?

Nejčastější chyby a omyly

Nejčastější chybou u bazénových trysek je jejich špatné nastavení. Trysky musí být nastaveny tak, aby rozproudily vodu v místech, kde by se jinak jen velmi obtížně při filtraci pohnula. Pokud nastavíte trysky špatně, voda se bude hůře filtrovat. Budete si tak myslet, že je chyba ve vaší filtraci.

Dalším omylem může být nesprávná volba trysky. Tryska nesmí ze skeletu bazénu nijak přečnívat. Pokud bude výrazně přečnívat, bude nebezpečná, a navíc se v tomto prostoru může usazovat nečistota.

Závěr, doporučení

Vratné i sací trysky už jsou dnes nepostradatelnými pomocníky. Bez nich byste jen stěží vodu v bazénu dokonale vyfiltrovali. Důležitý je pohyb vody. Stojatá voda má sklony ke vzniku sinic a dalších mikroorganismů, které ohrožují naše zdraví.

Bazénová vratná nebo sací tryska je velmi snadná na obsluhu. Podle typu bazénu ji jednoduše namontujete a můžete se těšit na bezproblémovou filtraci.