Jak na kalnou vodu v bazénu? Filtrujte pravidelně a dostatečně dlouho

Péče o bazénovou vodu
Dobrá péče o bazénovou vodu se vám odmění křišťálovou vodou

Základní informace, úvod

Čistý a průzračný bazén je známkou zkušeného správce bazénu nebo člověka, který se ve filtraci dobře vyzná. Není to ale nic těžkého, můžete to snadno umět i vy. Stačí dodržet jen několik zásad, a to především správné časy. Stejně důležité je kolikrát zapínat během dne filtraci, stejně jako doba, po kterou filtrace běží. Voda v bazénu musí být přefiltrována kompletně, a především se musí filtrovat pravidelně. Že nestíháte filtraci zapínat nebo býváte pryč? Nevadí. Napojte na filtraci časovač, který za vás čas a frekvenci filtrace pohlídá.

Druhy filtrací, jejich finanční náročnost, (tabulka, porovnání)

Určitě se shodneme, že by každý z nás chtěl mít v bazénu čistou a průzračnou vodu bez nečistot. Není to nesplnitelný cíl. Je potřeba se ale o bazénovou vodu, co nejvíce starat. Udržet vodu v naprosté čistotě nám pomáhá bazénová chemie a správné filtrační zařízení.

Schéma pískové filtrace

Vybrat si můžete kartušovou nebo pískovou filtraci. Obě tyto filtrační zařízení mají svá pro. Kartušová filtrace je mnohem levnější na provoz a také pořizovací cena je nižší. Písková filtrace má sice vyšší pořizovací cenu, ale je velmi výkonná, účinnější a lze na ni připojit i další zařízení. Může se jednat o ohřívač vody.

Kartušová filtrace
Kartušová filtrace
Druh filtračního zařízeníKladyZápory
Kartušová filtrace·         Nízká pořizovací cena (od 1.000,- Kč)
·         Energeticky nenáročná
· Vhodná pro menší bazény
· Častá výměna filtru
· Menší výkon
Písková filtrace·         Výkonnější
·         Lze na ni napojit ohřev vody a další zařízení jako je vysavač
·         Větší životnost filtru
·         Vyšší pořizovací cena (od 2.000,- Kč nahoru)

Filtrace musí mít dostatečný výkon, jinak nebude voda dostatečně filtrovaná. Jaký výkon by měla mít vaše filtrace? Slouží k tomu jednoduchý výpočet.

Objem bazénu = 15.000 litrů

Chcete vyfiltrovat všechnu vodu za 3 hodiny?

Celkový výkon filtrace = objem vody / požadovaný čas

Celkový výkon filtrace = 15.000 l / 3 hodiny = 5 m3/h

Jak často filtrovat?

Možná jste přemýšleli, jak často filtrovat vodu v bazénu. Odpovědi se na tuto otázku tu a tam liší, podle toho, na které se díváte stránky nebo diskuzní fórum. Doporučuje se filtraci zapínat zhruba 2x denně. Některé zdroje, ale uvádějí, že byste měli filtraci zapínat každých 6 hodin.

Druhá otázka, která se s tímto procesem pojí je, jak dlouho filtrovat vodu v bazénu, aby byla průzračně čistá? Je jasné, že kalná voda v bazénu působí nejen špatně, ale její zhoršená kvalita vede k tvorbě řas a dalších mikroorganismů. Ty jsou škodlivé pro naše zdraví. Filtrace by měla probíhat zhruba po dobu 4 – 5 hodin. Důležité je, aby se přefiltrovala všechna voda v bazénu. Filtrační proces se tak o něco málo liší u menší bazénů oproti těm velkým.

Abyste nemuseli na proces filtrace pořád myslet, můžete si k filtraci pořídit časovač. Pak už si jednoduše navolíte například spínání po hodině a filtrační proces na půl hodiny. Budete tak mít jistotu, že bude voda přefiltrovaná dokonale. Časování je dobré i pro případy, že jedete na víkend nebo týden pryč.

Měli byste si dát pozor také na častou chybu při filtraci. V létě na filtraci každý myslí celkem spolehlivě, ale pokud přijde ochlazení, tak se na filtraci zapomíná. Bazénová voda, ale potřebuje pravidelnou péči. Nestačí pak jen filtraci na několik hodin zapnout. Musíte filtrovat průběžně.

Závěr, doporučení

Přefiltrovaná voda
Přefiltrovaná voda

Ať už se některé zdroje o době filtrace bazénové vody lehce liší, je jisté, že se musí filtrovat pravidelně. Nesmí se na filtraci zapomínat ani při odjezdu na dovolenou nebo v době, kdy je venku zima, škaredě a do vody se vám chce jen stěží. Pouze takto budete mít vodu průzračně čistou a nebude v ní plavat hromada nečistot.

Doporučujeme pro jednoduchost dokoupit časovač. Časovač pohlídá filtraci podle nastaveného programu a vy budete moci být s nohama nahoře. To by bylo fajn, že? Může být a není to nic těžkého.