Jak na výměnu písku ve filtraci? Poradíme také proč udržovat písek ve filtraci čistý

Úvod o výměně písku ve filtraci

Filtrace je u bazénů neodmyslitelnou součástí a plní zde významnou roli. Udržuje kvalitu vody spolu s bazénovou chemií. Nejdůležitější částí pískové filtrace je samotná nádoba s křemičitým pískem. Přes tento písek prochází voda a tím se filtruje. Pokud je písek příliš zničený nebo obsahuje velkou porci nečistot, nebude filtrace fungovat správně. To poznáte poměrně rychle na kvalitě bazénové vody. Vyměnit nebo vyčistit písek ve filtraci není nic těžkého. A pokud nevíte, jak na to, můžete zhlédnout videonávod na výměnu písku ve filtraci.

Jak vyměnit písek ve filtraci, proč ho vyměnit, jak čistit písek

Nejčastěji používanou filtrací je písková filtrace. Její pořizovací cena je sice vyšší než u kartušové filtrace, ale tato cena je vykoupena snadnější údržbou, na které ušetříte. Nejdůležitější součástí je náplň do pískové filtrace.

Písková filtrace je nejpoužívanějším druhem filtrace bazénů

Možná vás napadá otázka, jak často byste měli písek ve filtraci čistit nebo měnit. Odpovědí může být více. V první řadě to na bazénové pískové filtraci poznáte. Na manometru umístěném na filtračním zařízení uvidíme ručičku v sekci vysoký tlak. Zvýšený tlak filtrace je znamením, že je písek ve filtraci zanesen. Je potřeba vyvíjet na filtraci větší tlak, aby jí voda prošla. Značí to stav, kdy je písek zkamenělý.

Druhé znamení, které vás varuje na nutnou výměnu písku, je nedostatečná filtrace. Voda se jednoduše nebude čistit. Během procesu filtrace se jednotlivé kamínky křemičitého písku o sebe obrušují až do takové podoby, že je z nich v podstatě bláto.

Ve filtraci se využívá nejčastěji křemičitý písek o velikosti zrn 0,6 – 1,2 mm

Obecně ale lze říct, že je dobré písek ve filtraci vyměnit po dvou sezonách. Písek, ale nezapomínejte čas od času vyčistit a propláchnout. Čištění pískové filtrace nepodceňujte, může se stát, že pokud byste se o písek vůbec nestarali, mohl by ve filtraci ztvrdnout, a to byste pak pěkně nadřeli s jeho výměnou.

Často si říkáte, kdo vymění písek ve filtraci? Odpověď je jednoduchá – zvládnete to sami. Vyměnit písek ve filtraci není nic obtížného. Jak na to se můžete podívat v názorném videu, kde uvidíte taky pár tipů a triků, jak z filtrace dostat písek, co nejrychleji a nejsnadněji.

Výměna písku ve filtraci video:

Pokud si chcete jednotlivé kroky třeba vytisknout a vzít si je sebou k bazénu, napsali jsme pro vás návod, jak na výměnu písku v pískové filtraci.

– vypněte filtr a čerpadlo – dávejte si pozor na dostatečné vypuštění vody z filtru, pro ideální vypuštění nechte vodu vykapat celý den

– vyjměte ventil a potrubí vedoucí do filtrační nádoby

– zakryjte stojan ve filtrační nádobě – pokud byste stojan nezakryli, písek by se po zapnutí filtrace vyplavil do bazénu

– odstraňte z filtrační nádoby písek – využít můžete nějaký vysavač nebo ručně menší lopatkou

– opláchněte filtrační nádobu a její bočnice

– naplňte filtrační nádrž do poloviny vodou

– přidejte do filtrační nádoby nový nebo propláchnutý písek

– naplňte nádrž vodou a napojte zpět ventil a filtrační potrubí

– propláchněte filtr – využijte hadici zpětného proplachu

– spusťte filtraci

Závěr a doporučení výměny písku ve filtraci

Jak vyměnit pískovou filtraci, respektive písek už víte. Sami jste se mohli přesvědčit, že to není nic těžkého. Stačí se držet několika zásad a nebudete mít žádný problém. Čištění bazénů a pískové filtrace je důležitou činností, pokud chcete udržet vodu v bazénu průzračně čistou. Samotná chemie nestačí. Bez filtrace a čistého písku by se voda rychle kazila.

Neváhejte a pořiďte si nový písek do filtrace. Nemusíte se vůbec bát. Jeho cena se pohybuje od 200,- Kč. To za čistotu vody a správnou funkci dražší pískové filtrace stojí za to.