Jaké zvolit umístění pro váš bazén? Víme o místech, kterých byste se měli vyvarovat.

Léto se blíží a koupací sezona bude, co nevidět v plném proudu. Aktuální situace veřejným bazénům moc nepřeje a voda ve vodních nádržích nebo přehradách je v polovině sezony plná sinic. Jedinou jistotu budete mít, když si pořídíte na zahradu vlastní bazén. Díky vyhřívání bazénu si prodloužíte koupací sezonu, budete mít děti pod kontrolou a nikdo vás nebude nijak omezovat. Rozhodli jste se pořídit si bazén? Kam ho ale nejlépe umístit? Popsali jsme nejlepší možnosti umístění a poukázali na nejčastější chyby při umístění bazénů na zahradu.

Promyslete si rozměry bazénu ještě před zakoupením

O umístění bazénu pochopitelně rozhodují do jisté míry jeho rozměry. Již při nákupu bazénu pro vaši zahradu si rozmyslete, kolik máte na pozemku místa. Pokud byste si koupili příliš velký bazén, mohlo by se klidně stát, že byste neměli ohledně jeho umístění vůbec na výběr. Nejčastěji se kupují oválné nebo kulaté nafukovací bazény. V případě potřeby, ale není problém sehnat obdélníkový bazén nebo bazény atypických rozměrů a tvarů.

Vyhněte se celodennímu stínu a ušetřete energii

Pokud jste si bazén vybrali, můžete začít přemýšlet nad jeho umístěním. Častou chybou majitelů bazénu je postavení bazénu na místo ve stínu nebo v jiných temných místech zahrady. Bazény stavějte vždy na slunečná místa. Nejen, že koupání na slunci je pocitově příjemnější, ale také výrazně šetří energii na vytápění bazénu. Na přímém slunci se voda v bazénu automaticky ohřívá, stejně tak, když na bazén umístíte solární plachtu. Automaticky bude vaše koupací sezona delší, protože bude bazén delší denní dobu vyhříván sluncem.

Vyhrát by mělo slunečné a dostatečně bezpečné místo

Není to ale jen o umístění na slunečném místě zahrady. Nikdy nestavte zahradní bazén pod stromy. Ze stromů opadává i v průběhu roku listí nebo jehličí, a všechen tento odpad by dopadal na vodní hladinu bazénu. Údržba takto umístěného bazénu by byla náročnější. Pokud se bavíme o rostlinném odpadu, nestavte bazén vedle kompostu. Při rozkladu kompostu by koupání v takovém bazénu nebylo zrovna moc lákavé.

Při stavbě zahradního bazénu byste měli zohlednit i okolí místa, kam chcete bazén umístit. Bazén by určitě neměl být poblíž rizikových míst. Za rizikové místo můžete považovat stěnu budovy, o kterou byste se mohli v případě podklouznutí poranit. Vedle poranění je stavba bazénu vedle budovy i nevhodná z důvodu okapů a střechy. Při dešti vám bude voda z okapů, tu a tam kapat do bazénu. Stejně tak bude stékat po střešních taškách. Do vody se tak dostane více nečistot a voda bude náchylnější na sinici a další organické nečistoty.

Nejbezpečnější je postavit bazén na volné prostranství, i tak ale dávejte pozor na soukromí

Nestavte bazén vedle prašné cesty nebo na místa široko daleko viditelná – ztratíte soukromí

Máte pozemek, kde z jedné strany vede prašná cesta? Určitě dejte bazén na druhou stranu zahrady. Prach z projíždějících aut by dosedal do bazénu a bazén by se opět musel náročněji čistit. Takové koupání je navíc zdraví škodlivé, jelikož byste museli ještě dýchat výfukové plyny projíždějících aut. Řešením pak může být živý plot, který tento prach pohltí a zajistí i dostatečné soukromí.

A soukromí je další bod, který byste měli při stavbě bazénu určitě zohlednit. Nedoporučujeme stavět bazén na místa, která jsou viditelná ze všech stran. Při koupání nebudete mít žádné soukromí. Bazén postavte například kousek od živého plotu nebo na plot zavěste stínící síť. Dobrým místem jsou pak rohy zahrady, kde máte největší míru soukromí proti sousedům a kolemjdoucím lidem. Pokud chcete dát bazén vedle živého plotu, nedávejte ho příliš blízko. I ze živého plotu by vám do bazénu padaly nečistoty v podobě listí nebo jehličí.

Dbejte na zdroj vody a blízkost zahradní sprchy

Neméně důležité je pak takové místo, kde máte dobře dosažitelný zdroj vody. Napustit celý bazén není zrovna jednoduchá věc, pokud byste museli vodu složitě nosit v kýblech nebo kupovat desítky metrů dlouhou hadici, není to zrovna pohodlné. Hadice je sice řešení, ale rozhodně je jednodušší mít bazén někde poblíž zdroje. Pro zapojení filtrace zase budete potřebovat zdroj elektrické energie. Ani na tuto skutečnost byste neměli zapomenout.

Před vstupem do bazénu si vždy nejen důkladně opláchněte nohy, ale dejte si celkovou sprchu. Řešením je zahradní sprcha. Bazén by neměl být od zahradní sprchy příliš daleko. Každému není příjemné se osprchovat a pak jít přes celou zahradu do bazénu. Čím dále budete muset jít, tím více se na vás můžou přilepit poletující nečistoty z okolí.

Shrnutí umístění bazénu na zahradě

Při umístění bazénu na zahradě se řiďte do jisté míry zdravým rozumem. Určete si místo, kde byste chtěli mít bazén postavený, a sepište si klady a zápory tohoto místa. Vždy berte v úvahu všechny vnější vlivy, ale i praktičnost a pohodlí. Zahradní bazén si kupujete, aby vám dělal radost. Zahradní bazény si můžete vybrat na našem vyhledávacím portále top-bazeny.cz, kde máme všechny typy bazénů na českém trhu. Koupíte si zahradní bazén ještě dnes? Udělejte si nejen toto léto nezapomenutelné.