Malý bazén není překážka, plavejte díky závěsnému protiproudu

Bazén s protiproudem
Bazén s protiproudem

Úvod, základní shrnutí o závěsných protiproudech

Bazénový závěsný protiproud slouží jako skvělý pomocník při plavání v menších bazénech. Pokud si chcete zaplavat a nemáte na zahradě moc velký bazén, nemusíte chodit pryč. Stačí bazénový protiproud jednoduše připevnit ke hraně bazénu, zapnout do elektřiny a můžete začít. Je to velmi snadné, včetně snadné údržby. Protiproudy se vyrábějí v provedeních s rozdílnou sílou průtoku.

Použití a princip závěsných protiproudů

Možná jste v podobné situaci jako někteří další lidé. Vlastníte zahradu, ale nemáte na ni moc místa, i přesto jste si pořídili bazén. Na menší zahrady se moc velké bazény nevlezou, a to může být problém, pokud si chcete dobře zaplavat. Jste vášnivými plavci? Pokud ano, museli jste pravděpodobně k plavání využívat koupaliště nebo vodní nádrže. Bazén u vás sloužil spíše k odpočinku. Co kdyby se to dalo změnit? Nevýhodou přírodních koupališť je jejich kvalita vody. Bohužel s postupem léta se vyskytují v přehradách sinice a oblíbené plavání bychom tak v této době nedoporučovali.

V koupací sezoně 2019 bylo orgány ochrany veřejného zdraví sledováno celkem 275 míst využívaných ke koupání, z toho 158 provozovaných koupališť ve volné přírodě a 117 koupacích oblastí. Orgány ochrany veřejného zdraví bylo odebráno 933 kontrolních vzorků vody k provedení laboratorních analýz, ze strany provozovatelů bylo odebráno 982 vzorků. Na základě provedených laboratorních analýz byl v letní rekreační sezoně 2019 vydán orgány ochrany veřejného zdraví zákaz koupání (černý symbol) na 10 lokalitách v ČR. Kvalita vody, označená jako nevhodná ke koupání (červený symbol), byla zjištěna na 28 lokalitách (podrobněji viz přiložené tabulky). Nevyhovující kvalitu vody ke koupání vykazovalo tedy celkem 38 lokalit, tj. 13,8 % ze všech sledovaných lokalit.

Zpráva o průběhu letní rekreační koupací sezony 2019. Ministerstvo zdravotnictví České republiky [online]. Copyright © 2010 [cit. 21.04.2020]. Dostupné z: http://www.mzcr.cz/Verejne/dokumenty/zprava-o-prubehu-letni-rekreacni-koupaci-sezony-2019_18136_1509_5.html

Řešením pro vás je závěsný bazénový protiproud. Díky těmto protiproudům nebudete muset vyrážet pryč a velmi dobře si zaplavete i v menším bazénu. Protiproudy totiž prodlužují délku bazénu pro plavání. Při plavání si budete připadat jako byste si šli zaplavat do řeky a vydali se proti jejímu proudu. Výhodou ale je možnost nastavit si intenzitu protiproudu.

Bazénové protiproudy se časti instalují už při budování bazénu, ale pro případ, kdy se rozhodnete později, můžete sáhnout po závěsné variantě protiproudu. Závěsně protiproudy bez instalace lehce upevníte ke hraně bazénu.

Závěsný protiproud můžete využít ať už máme zapuštěný nebo nadzemní bazén.

Závěsný protiproud do bazénu se vyrábí ve dvou hlavních variantách. Liší se svým výkonem. Slabší verze protiproudů (průtok do 40 m3 / hodina) se hodí do menších bazénů k rekreačnímu plavání, ale lze je také využít k masážím. K protiproudům si můžete pořídit speciální nástavce a užívat si tak masáže naplno. Silnější skupinu bazénových protiproudů (průtok nad 40 m3 / hodina) využívají zkušení a zdatní plavci. Díky těmto silným protiproudům si intenzivně zaplavete.

Doporučený minimální výkon čerpadla protiproudu pro kondiční plavání je 60 m3 / hodina.

Nejlevnější bazénové protiproudy závěsné pořídíte zhruba do částky 20.000,- Kč. Pokud si ale budete chtít kondičně zaplavat, nedostanete se s cenou závěsného protiproudu pod 30.000,- Kč.

Výhody závěsných protiproudů

Protiproud sebou nese i řadu výhod. Závěsné protiproudy se velmi snadno připevní k okraji bazénu, nepotřebujete žádnou složitou instalaci. Díky závěsnému protiproudu si můžete nejen skvěle zaplavat i v menším bazénu, ale také se nechat pořádně namasírovat. Bazénové protiproudy generují bublinky, které mohou sloužit k účinné relaxaci.

Výhodou je možnost regulovat si sílu proudu. Podle vaší výkonnosti si nastavíte takový proud, který zvládnete.

Mezi výhody patří i snadná údržba. Stačí závěsný protiproud očistit od nečistot, před zimou odmontovat, nechat vysušit a uschovat. Na jaře ho zase snadno přichytíte a můžete se opět bavit plaváním.

Závěr a doporučení závěsných protiproudů

Protiproud nainstalovaný v bazénu

Závěsný bazénový protiproud má řadu výhod, pro které se vyplatí si ho pořídit i do vašeho bazénu. V první řadě si skvěle zaplavete a nebudete muset chodit na přehradu nebo na jiné přírodní koupaliště, na kterých není kvalita vody v průběhu koupací sezony ideální.

Díky bazénovému protiproudu a vyhřívání bazénu můžete plavat velkou část roku. Po zaplavání se zabalíte do suchého ručníku a můžete se jít zahřát a usušit domů. Bazénový protiproud je skvělý i pro masážní účely, stačí si dokoupit masážní nástavce.