Měření pH vody – jak na něj a jaký zvolit pH tester?

Měření pH bazénové vody
Měření pH bazénové vody

Základní informace, úvod

Pravidelnost měření pH vody vás může na první pohled obtěžovat a můžete mít strach, že neudržíte vodu v bazénu čistou. Měření pH je ale velmi snadné. Navíc pH vody je jedno z nejdůležitějších měření. Měření můžete provádět pomocí tabletového, kapičkového nebo digitálního pH testeru. Obvykle stačí do lahvičky nabrat bazénovou vodu, přidat tabletu nebo kápnout pH činidlo. Po protřepání se dle zabarvení pozná hodnota pH. Ještě snadnější způsob je za pomocí digitálního pH metru. Jeho vidlici vložíte do vody, zamícháte vodu a po pípnutí máte hodnotu pH na displeji. Papírky na měření pH vody nevyužívejte, slouží spíše jen jako orientační tester.

Co je pH vody, v jakých hodnotách se má pohybovat, vliv na zdraví

Po prozkoumání několika webových stránek můžete dojít k jednoduchému závěru. Chcete mít čistou vodu v bazénu? Musíte pravidelně kontrolovat pH vody. Proč, ale hlídat pH vody?

pH vody je jeden z nejdůležitějších ukazatelů kvality vody ve vašem bazénu. Měření pH bazénové vody je jedna z klíčových činností při údržbě bazénové vody. Pokud není hodnota pH ve správném rozmezí, dojde ke zhoršení její kvality. Správná hodnota pH by se měla pohybovat v rozmezí 6,8 – 7,4. Hodnota pH může být příliš nízká nebo příliš vysoká. Oba stavy jsou nežádoucí a měli byste je řešit. Podle grafu níže, můžete vidět, že čím je nižší hodnota pH vody, tím je vyšší výskyt chlóru.

HOUŽVIČKA, Ing. Jiří. TZB-info [online]. [cit. 21.4.2020]. Dostupný na WWW: https://voda.tzb-info.cz/bazeny/3920-ucinnost-chloru-ve-vode-v-zavislosti-na-ph

Při nízkém pH vody je voda příliš kyselá. Kvůli kyselé vodě blednou plastové materiály, včetně jejich opotřebení. Nízká hladina pH značí výskyt vázaného chlóru. Vázaný chlór způsobuje zápach vody, dráždí oč a pokožku. V případě, že je pH nižší než 6, mohou korodovat bazénové schůdky nebo další mechanismy bazénu.

Vhodná není ani příliš vysoká hladina pH. V tomto případě se jedná o zásaditou vodu, která stejně jako kyselá voda dráždí oči a pokožku těla. Voda navíc začíná ztrácet dezinfekční účinky. A to opravdu nechcete. Pokud je hodnota pH nad stupněm 8 dochází k zákalu vody a uvolňuje se vápník. Z vápníku vzniká vodní kámen, který ohrožuje technické zařízení bazénu.

pH vody byste měli pravidelně měřit. Doporučená frekvence měření pH vody v bazénu je dvakrát za týden. Pokud jsou ale parné letní dny, vyplatí se měřit každý den.

Jakým způsobem se pH vody v bazénu měří

Proč byste měli měřit pH vody už víte, ale jak změřit pH v bazénu? Možností je v dnešní moderní době několik. Přístroje na měření pH vody se na trhu vyskytují v několika provedeních a liší se podle způsobu testování vody. Využít můžete tabletové, kapkové a elektronické, včetně digitálních. Pro orientační měření můžete využít papírky na měření pH vody.

Tabletový tester

Tester se skládá z baňky a DPD tabletky. Do baňky naberete bazénovou vodu, zavřete a do komory přidáte DPD tabletku. Stačí s baňkou několikrát zatřepat, tabletka se smíchá s vodou a podle barvy poznáte hodnotu pH.

Měření provádějte brzy ráno nebo později večer. Jen takto bude měření objektivnější. Na tento druhu měření se ale nemůže na 100 % spolehnout, výsledek měření berte spíše orientačně. Výhodou je sice cena v rozmezí 100 – 400,- Kč. Bohužel vodu musíte nabrat 30 centimetrů od okraje bazénu a ze 30 centimetrové hloubky, budete se muset při měření namočit.

V balení se obvykle prodává 20 DPD tablet. Měření není nekonečné, ale na druhou stranu za „pár drobných“ pořídíte tabletky další.

Kapkový pH tester

Kapkový pH tester funguje velice podobně jako tabletový tester. Opět se do baňky měřiče nabere bazénová voda, ale místo tabletek se do vody kápne 5 kapek pH činidla. Baňka se zašpuntuje a opět se dle zabarvení zjistí hodnota pH.

Měření tímto testerem je potřeba provádět u venkovních bazénů za slunečného počasí. pH činidlo vám v rámci jednoho balení vystačí až na 120 měření. Může vám tak pohodlně pokrýt testování na období až 2 let.

Cena kapkového pH metru může začínat na 100,- Kč, ale může skončit až na 900,- Kč. Ty nejdražší umožňují vedle pH vody testovat i kyslík nebo chlór ve vodě.

Elektronické, digitální pH testery

Princip fungování digitálního nebo elektronického pH metru je velmi jednoduchý. Vidlici testeru vložíte do bazénové vody a mícháte. Tester po určité době pípne a na displeji zobrazí výslednou hodnotu.

Digitální pH metry měří nejpřesněji ze všech typů pH testrů. Tyto testery jsou už dražší záležitostí, pořídíte si je od 300,- Kč až do tisíců korun. Vždy záleží, co vše můžete testerem měřit. Určitě do elektronického pH testeru investujte, vyplatí se vám to. Vodu musíte testovat pravidelně a každý týden absolvovat složité měření a dokupovat tabletu, není zrovna zábavou.

Vždy je potřeba před prvním měřením elektrické a digitální pH metry zkalibrovat.

V případě, že máte v bazénu slanou vodu, můžete využít k měření vodivosti a pH vody konduktometry. Čím více je ve vodě obsaženo soli, kyselosti a zásaditosti, tím je voda vodivější. Konduktometry tak můžete použít u bazénů se slanou vodou pro určení salinity vody.

Závěr

Je vhodné investovat do pH testeru. pH vody budete měřit pravidelně. Nebudete muset dokupovat tablety nebo pH činidlo. Digitální tester má dlouhou životnost a možná na první pohled vyšší pořizovací cena (od 300 do tisíců korun) vás nesmí odradit.

Měřit se vám bude snadno, a hlavně bude měření velmi přesné. Měření pH vody v bazénu je nezbytné.