Plovák do bazénu – široké využití, nezbytnost?

Plovák na tablety
Plovák na tablety

Základní informace, úvod

Pod pojmem plovák do bazénu si každý z nás nejspíše představí plavající předmět na hladině bazénu, ve kterém je umístěná tableta s bazénovou chemií. Ano, v podstatě je to hlavní úkol plováku. Tableta chemie se rovnoměrně rozpouští ve vodě. Vedle tohoto typu plováku, ale existují i svítící plováky nebo plováky se zabudovaným teploměrem. Pro majitele nadzemních bazénů je pak nezbytný zazimovací dilatační plovák. Jen tak se dá bazén přes zimu uchránit před možným prasknutím pod tlakem ledu. Plovák je nezbytností, kterou byste si měli pořídit.

Použití a druhy plováků

Nejdůležitější výsledkem vaší práce péče o bazén je čistá a zdravotně nezávadná voda. Abyste toho dokázali dosáhnout, musíte využít bazénovou chemii. Nejlepším způsob, abyste udrželi vodu čistou, je využít plovák na tablety do bazénu.

Plováky slouží k pomalému uvolňování bazénové chemie. Do plováku se umisťují bazénové tablety s obsahem chlóru, kyslíku nebo brómu. Záleží, který způsob dezinfekce bazénové vody využíváte.

Tyto tablety se vyrábějí ve třech velikostech.

·         mini – 20 g

·         maxi – 200 g

·         grand – 500 g

Plováky do bazénu se vyrábějí ve velikostech určených pro tyto tři druhy tablet.

Pořízení plováku pro pohodlné dávkování například chlóru je nezbytností. V žádném případě nedávejte tabletu přímo do skimmeru. Dávkování probíhá v době zapnuté filtrace. Filtrace by způsobila příliš rychlé rozpouštění tablety. Problém nastává i ve chvíli, kdy je filtrace vypnutá. Tableta se rozpouští pouze lokálně poblíž skimmeru a v tomto místě je následně příliš velká koncentrace chlóru.

Pochopitelně ideální by bylo, kdyby plovák plaval rovnoměrně po vodní hladině. Pohyboval se pouze díky větru a vlnkám. Bohužel se často může stát, že se plovák dostane do místa k okraji bazénu a dále se už nepohybuje. Popřípadě se dostane ke skimmeru.

Plovák při koupání z vody odstraňte. Nezapomeňte po ukončení koupání plovák opět do vody vrátit. Plováky, ale neslouží pouze k uvolňování tablety chlóru, ale mají i další vychytávky. Takový plovák do bazénu s teploměrem vám zároveň ukáže i aktuální teplotu vody.

Jak takový plovák s teploměrem může vypadat se můžete podívat ve videu:

Plovák nemusí mít nutně za úkol rozpouštění bazénové chemie. Plováky jiných typů se využívají pro další účely. Velmi stylové je mít led svítící plovák do bazénu. Tento plovák může skvěle dokreslit atmosféru nočního koupání.

Věděli jste, že se plováky využívají také v zimě? Nejedná se ale o plováku na chlorové tablety, ale o speciální zazimovací plováky do bazénu. Odborně se tento typ plováků označuje jako dilatační plovák do bazénu.

Někteří výrobci bazénů uvádějí jako podmínku zachování záruky využívání zazimovacích plováků. Hodně sice záleží na objemu vody, který přes zimu v bazénu necháte, ale i tak se vyplatí plovák raději pořídit.

U nadzemních bazénů je dilatační plovák nutnost! Voda v těchto bazénech rychle zamrzá a tlak na stěny bazénu se stupňuje. Však si vzpomeňte, co se stalo, pokud jste někdy nechali skleněnou láhev s pitím v mrazáku.

Plovák s teploměrem

Dilatační plováky vypadají zcela odlišně od klasických plováků na vodní hladinu. Zazimovací plováky jsou vyrobené z odolného plastu. Horní část plováku má vzduchovou kapsu deformující se tlakem ledu. Spodní část plováku je tvořena betonem nebo pískem pro stabilizaci. Desky plováku jsou spojeny háčky a snadno tak vytvoříte řetěz.

Dilatační plovák vám v počtu 1 ks nebude stačit. Kolik jich tedy musíte pořídit? Vypočet je snadný – vypočítejte si obvod bazénu v metrech. Výsledné číslo (počet metrů) je počtem potřebných plováků.

Závěr a doporučení

Pokud vlastníte bazén, určitě byste měli vlastnit i některé zmíněné typy plováků. Minimálně byste měli mít plovák na uvolňování chlórových tablet. V případě, že máte nadzemní bazén, nezapomeňte si pořídit zazimovací plováky. Jen tak uchráníte váš bazén před možným zničením.

Plováky koupíte v každém obchodě či eshopu s bazénovým vybavením. Vedle plováků nezapomínejte na koupi chlórových nebo kyslíkových tablet. Stejně tak dbejte na měření pH vody.