Co jsou sinice a jak se jich zbavit?

Hlavním znakem přítomnosti sinic v bazénu je zelená voda.
Hlavním znakem přítomnosti sinic v bazénu je zelená voda.

Sinice jsou takzvaným kmenem bakterií, které se v hojné míře objevují zejména ve vodním prostředí, ale rovněž také v půdě. Mají schopnost fotosyntézy, při které vzniká kyslík. Sinice se řadí mezi jednobuněčné kmeny, které zpravidla žijí v různých koloniích. Pokud se na vodní ploše setkáte se sinicemi, může to mít velmi neblahý vliv na vaše zdraví, a to i z dlouhodobého hlediska.

Kde se setkáte se sinicemi? Kde se množí a vyskytují v hojné míře?

Se sinicemi se již nejspíše potkal téměř každý z nás. Sinice se totiž shlukují v koloniích a často se s nimi setkáte právě v různých vodních nádržích. Jedná se o velmi odolné organismy, tudíž jsou schopny překonat i velmi extrémní podmínky, a to například v polárních oblastech či naopak v pouštích. Některé druhy sinic mohou vystoupat k samotné vodní hladině, zde se umí nahromadit a vytvořit zelenou kaši, která je až několik milimetrů velká. Tento jev se rovněž nazývá vodním květem. Se sinicemi se nejvíce setkáváme na konci léta, tedy v srpnu či na začátku září. V posledních letech ovšem dochází k jejich masovému výskytu již v průběhu měsíce června.

Množení a výskyt sinic v jednotlivých krajích

Výskytu sinic v posledních letech napomáhá především výrazně teplé počasí, ve kterém si sinice libují. V roce 2018 se sinicemi bojovala nejen téměř celá Jižní Morava, která patří k velmi oblíbeným turistickým destinacím vůbec. Ve vodní nádrži u Nových mlýnů, se díky sinicím v roce 2018 nedalo téměř vůbec koupat. Stejný problém postihl i brněnskou přehradu a také Kozí Horku v Rakovci, kde byla situace velmi podobná.

Tam, kde hygienici naměří vysoké hodnoty sinic či vodních květů, upozorní návštěvníky vodních nádrží na to, že voda v dané lokalitě není bezpečná a není tedy tudíž vhodná ke koupání. Tam, kde je situace nejhorší, se koupání přímo zakazuje.

Kvalita vody v přírodních koupalištích v roce 2018

Blansko hlásilo zhoršenou jakost vody, která se pohybovala na třetím stupni. Sinice trápila Letovice Vranová, Pálavu, Suchý, Letovice Svitavice.

Brno se rovněž v roce 2018 potýkalo se zhoršenou kvalitou vody, která byla dokonce na stupni číslo 5. Jednalo se o přehradu Osada, Sokolské koupaliště či Rokli. V Brněnské přehradě byl vyhlášen zákaz koupání poprvé po deseti dlouhých letech relativního klidu.

Břeclav potrápil stupeň 3 znečištění vodní nádrže Nové Mlýny, která je mezi turisty velmi oblíbená.

Praha rovněž, a to již od roku 2017 bojuje se sinicemi, a to zejména v přírodním koupališti Džbán, kde je kvalita vody nevyhovující. Se sinicemi zde bojují ultrazvukové čističky vody.

Od roku 2004 stoupá počet přírodních vodných nevhodných ke koupání a klesá množství vod, ve kterých se lze koupat bez sinic

Každý rok se sestavuje žebříček přírodních vod, které jsou vhodné ke koupání a které nikoliv. Vod vhodných ke koupání bylo v roce 2004 rovných 109 a v roce 2006 tomu bylo pouze 85. V roce 2008 to bylo zhruba 100 vodních nádrží. Naopak vod, které jsou vyloženě nebezpečné ke koupání, a to zejména z toho důvodu, že se v nich přemnožují sinice, stoupl z počtu 13, který byl aktuální pro rok 2004 na celkový počet 20 a to v roce 2006. Dnes je toto číslo o poznání vyšší.

Zákaz koupání v roce 2019

Zákaz koupání postihl v roce 2019 celkem 7 krajů v České republice. Jednalo se zejména o kraj Vysočina, Karlovarský kraj, Moravskoslezský kraj, Ústecký, Královohradecký a kraj Jihočeský. Na Vysočině se objevil nadlimitní výskyt sinic v rybníku Kachlička, v Karlovarském kraji zase ve Velkém rybníce a v Ústeckém kraji například na koupališti Velký Šenov.

Obecně lze tedy konstatovat, že sinic každým rokem přibývá stále více. Tudíž je vhodnější volit raději než přírodní koupaliště a přehrady raději bazény u rodinných domů či umělá koupaliště kde je většinou chlorovaná voda .

Zdroje:

http://www.mzcr.cz/Verejne/dokumenty/aktualni-kvalita-koupacich-vod-v-ceske-republice_17452_1073_5.html

https://znojemsky.denik.cz/z-regionu/sinice-uz-nekde-vyhnaly-lidi-z-vody-kvalita-vody-je-kvuli-horku-horsi-20180811.html

Co dělat, když se v sinicích vykoupete?

Zdála se vám voda průzračně čistá a průhledná? Nedívali jste se předtím, než jste svéhlavě skočili do prvního přírodního koupaliště či vody na to, zda se zde vyskytují sinice či nikoliv? V tom případě je ze všeho nejdůležitější, abyste se po koupání v sinicích dobře osprchovali. To znamená, že pokud se utřete pouze ručníkem, vmasírujete si sinice do kůže a budou vám hrozit vážně zdravotní potíže. Mohou se rovněž objevit žaludeční či střevní problémy a také vyrážka či bolest hlavy. Proto myslete na to, že sinice jsou skutečně nebezpečné, a to zejména z toho důvodu, že obsahují jedovaté toxiny a také celou řadu alergenů.

Kdy se objeví první příznaky z koupání se v sinicích?

Pokud si sinice vmasírujete do kůže ručníkem, zejména ihned se může objevit vyrážka, a to především u citlivějších jedinců či u dětí. Tu mohou rovněž následovat i zarudlé oči a také bolest hlavy. Trpět ovšem můžete také dechovými obtížemi, rýmou a někdy může rovněž dojít k poškození jater. Pravidlo tedy zní, nikdy se nekoupejte v sinicích. Vždy se předem informujte, jaká je kvalita vody v dané vodní nádrži či na koupališti.

Musíte navštívit lékaře či si zavolat záchranku?

Někteří citliví jedinci si mohou z koupání se v sinicích odnést skutečně nepříjemné zdravotní problémy, které mají mnohdy i dlouhodobý charakter. V těch nejtěžších případech hrozí také poškození jater, co pro vás znamená jediné a sice, zavolat si pomoc či okamžitě navštívit lékaře. To samé platí i v případě, kdy se vám sinice dostanou do očí. I v tomto případě je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Pokud nejsou vaše potíže akutní, je vhodné zajít si k obvodnímu lékaři a svůj stav mu přetlumočit. V opačném případě se nevyhnete okamžité hospitalizaci v nemocnici.

Nikdy se nekoupejte v sinicích

Čistá voda v bazénu.
Čistá voda v bazénu.

Radou na závěr je, že v sinicích se nevyplatí koupat nikdy. Pokud již do nějaké vodní nádrže máte namířeno, vždy se informujte o tom, jaká je kvalita vody. Před samotným vstupem do vody se snažte nerozvířit vodu, a to zejména z toho důvodu, abyste viděli, zda se na hladině objevují sinice či nikoliv. Úplně nejlepší variantou je se ale v horkých letních dnech raději vykoupat v bazénu u svého domu, který vám poskytne naprosto prvotřídní vodu. Bez obav ze zdravotních komplikací se tak můžete ve vodě rochnit tak dlouho, jak jen budete chtít.