Zazimování bazénů a vířivek v 10 krocích + názory expertů na bazény

Máte bazén nebo vířivku venku a chcete ukončit koupací sezonu? Nezapomeňte na správné zazimování. Díky správnému postupu při zazimování prodloužíte výrazně životnost, jak bazénu, tak vířivky. U bazénů je zazimování nutnost, zazimování vířivky není ve všech případech potřeba. Ve vířivce se můžete koupat, i když jsou venku teploty pod nulou.

Kdy je vhodné bazén nebo vířivku zazimovat?

Jak poznáte, že nastal pravý čas na zazimování bazénu? Rozhoduje především teplota vzduchu. Například zazimování nadzemního bazénu je vhodné provést, pokud se teplota okolí dostane po 10 – 15 stupňů Celsia.

„Když odpojíte bazén hned po skončení sezóny, voda má v té době třeba 15–20 °C. A to je hodně. V tak teplé vodě se bez filtrace a dezinfekce začnou množit řasy a jiné organismy. Ani dávkování zazimovacího roztoku nepomůže a voda se vám zkazí,“ vysvětluje Michal Vlášek, odborník na bazény.

Zdroj citace: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-zazimovat-bazen-25765.html

U vířivek je situace trochu odlišná. Vířivku se doporučuje zazimovat pouze ve chvíli, kdy se dlouhodobě nepoužívá. Může se jednat o období 1 měsíce. Zazimování vířivky se provádí vypuštěním celého objemu vody, včetně vody ze všech vnitřních částí vířivky. Pokud byste nevypustili vodu ze skořepiny, hadice nebo čerpadla, došlo by k zamrznutí vody a následnému poškození vířivky. Stejný postup platí také pro zazimování nafukovací vířivky. Na konci celého procesu vířivku vyfouknete a uschováte na suché místo mimo mráz.

Jak na zazimování bazénu?

Stejně jako všechny ostatní činnosti na zahradě nebo kolem domu, má i zazimování bazénu postup, který je důležité dodržet. Zazimování není nic těžkého. Přinášíme vám souhrn toho nejdůležitějšího.

„Pokud ovšem nemáte moc času, můžete se obrátit na specializovanou firmu, která odborné zazimování bazénu zvládne rychle a na profesionální úrovni za vás,” říká Radek Hanzlík, odborník na bazény.

Zdroj citace: https://www.uspory.cz/aktuality-poptavka/vlastnite-bazen-nezapomente-jej-zazimovat-3329

1, Vyjmutí bazénových schůdků

Ještě než začnete, cokoliv dělat s vodou a bazénem, vyjměte si z vody bazénové schůdky. Schůdky vyčistěte, opláchněte a uskladněte.

2, Vyčistěte vodu od nečistot

Z vody v bazénu je potřeba odstranit všechny nečistoty, které plavou na povrchu nebo na dně bazénu. Na vodní hladině můžete použít síťku a postupně všechny nečistoty vyndat ven. Nejčastěji se jedná o listí, trávu, ale někdy i o kelímky a další nečistoty. Na hladině můžete využít teleskopickou síťku, pro vyčištění dna bazénu bazénový vysavač. Pro odstranění všech nečistot je důležité propláchnout písek ve filtraci. Můžete k tomu využít rozpuštěný chemický přípravek chlór šok. Ten se vlije přímo do skimmeru. U toho bodu se vyplatí ještě předtím vyčistit okolí bazénu od hrubých nečistot, jako je napadané listí nebo tráva. Zbytečně by se vám dostaly tyto nečistoty do bazénu.

3, Upravte pH vody

Po fyzickém vyčištění vody přejděte k úpravě vody z hlediska chemie. Při zazimování, ale i v průběhu roku, by se mělo pH bazénové vody pohybovat v rozmezí 6,8 – 7,4. Uvádí se také hodnota množství chlóru 0,3 – 0,6 mg/l. Až pokud dostanete pH vody na optimální hodnotu, může se použít jakákoliv další chemie na zazimování bazénu. Voda by se měla pořádně promíchat, nezapomeňte běžet filtraci minimálně 24 hodin.

4, Úprava výšky hladiny vody

Hladina vody by měla při zazimování klesnout zhruba o 10 cm pod skimmer. Vedle toho je potřeba na vratné trysky namontovat zátku. Zátku nemáte? Nevadí. Stačí, když bude voda 10 cm pod vratnou tryskou a bulvu vratné trysky demontujete. Nezapomeňte ji uskladnit, abyste na jaře věděli, kde je.

5, Vyčištění stěn bazénu

U čištění ještě chvíli zůstaneme. Nedílnou součástí zazimování bazénu je také očištění stěn bazénu. Čistí se stěna nad i pod hladinou. Na stěny bazénu můžete nechat působit chemický přípravek (speciální čistič) a následně ze stěn bazénu za pomocí houbičky nebo kartáče sundejte nečistoty. Stejně jak vyčistěte i skimmer od mechanických nečistot.

6, Odpojení hadic

Hadice do bazénu na zimu odpojte a vysajte z nich veškerou vodu. Hadice uskladněte na suché místo. Pokud by zůstaly hadice venku a zůstala v nich i voda, mohlo by dojít k zamrznutí a následnému poškození.

7, Odpojení filtrace

Stejně jako hadice, je potřeba odpojit i filtraci. Čerpadlo demontujte, dostaňte z něho vodu. Voda nesmí zůstat ani v potrubí nebo zbylých hadicích. Z čerpadla a filtrační nádoby sundejte výpustní zátky a nechte vylít vodu. Obdobně jako u ostatních součástí i součásti filtrační jednotky uložte na suché místo, kam se nedostane mráz.

Pokud máte u bazénu i tepelné čerpadlo, určitě ho také odpojte a ze všech jeho součástí vypusťte vodu.

„Pokud máte bazén vybavený solárním systémem nebo tepelným čerpadlem na ohřev vody, vypusťte z nich všechnu kapalinu a její zbytky ještě odsajte. Například vysavačem na mokré vysávání. Zařízení odpojte a uložte na suchém a před mrazem chráněném místě,“ dodává Radek Hanzlík, specialista na bazény.

Zdroj citace: https://www.uspory.cz/aktuality-poptavka/vlastnite-bazen-nezapomente-jej-zazimovat-3329

8, Využijte přípravek na zazimování bazénu

Součástí zazimování je také využití speciálního přípravku, zazimovače. Přípravek zabraňuje zamrznutí vody, které by mohlo bazén mechanicky poškodit. Využívá se pro venkovní bazény a vedle zabránění zamrznutí vody chrání vodu před řasami. Bazén se vám bude na jaře o to lépe čistit a připravovat. Zazimovač se musí dle návodu doplňovat i v průběhu zimy.

„Nedodržování pravidel, nebo dokonce zapomínání na roztok, to jsou nejčastější chyby, kterých se majitelé bazénů dopouštějí,“ poukazuje na tuto skutečnost Vojtěch Drda ze společnosti Albixon.

Zdroj citace: https://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/clanek/nepodcenujte-zazimovani-bazenu-kvalitni-peci-na-jare-ocenite-40208073

U zazimování slaného bazénu je v tomto bodu velký rozdíl. Zazimovače se v těchto případech nevyužívají. Tím, že je voda slaná, nemůže zamrznout a nehrozí tedy zničení stěn bazénu. Díky tomu je zazimování bazénu se slanou vodou o jeden krok snadnější.

9, Použijte dilatační plováky pro zazimování bazénů

Speciální dilatační plováky pro zazimování bazénů chrání bazén před mechanickým poškozením, které by mohlo vzniknout kvůli ledu, který se rozpíná do všech stran. Možná jste se někdo mohli dočíst, že stačí využít PET lahve. To je sice pravda, ale na druhou stranu, pokud chcete mít stoprocentní jistotu ochrany, využijte raději tyto dilatační plováky. Jejich použití je jednoduché.

10, Zakrytí bazénu

U zapuštěných bazénů je zapotřebí zakrýt hladinu vody. Použijte k tomu speciální zimní krycí plachtu, která zabrání napadání nečistot (například se může jednat o listí, jehličí)a ochrání také děti a lidi pohybující se kolem bazénu před možným pádem do vody. Plachta zůstává na bazénu až do jara.

„Důležitou otázkou je zakrytí bazénu na zimu, které zabrání napadání nečistot a zpomalí množení bakterií a řas a na jaře pak bude podstatně snazší uvést bazén zpět do provozu a dokonce můžete stávající vodu použít na další sezonu,“ potvrzuje Rudolf Pejša, jednatel Bazénů Desjoyaux v ČR.

Zdroj citace: https://bazeny-sauny.bydleniprokazdeho.cz/bazeny-a-sauny/Konec-vodnich-radovanek-aneb-zazimovani-venkovniho-bazenu.php

Závěr:

Zazimování je důležitou součástí péče o bazény a vířivky. Nikdy nezapomínejte na tuto práci. Je potřeba ji udělat poctivě, jelikož každé zanedbání se vám může v konečném součtu hodně vymstít. Jde o vaše peníze a byla by škoda si vybavení bazénu a bazén zničit. Vedle toho, pokud byste přišli na to, že je bazén zničený až na jaře, mohlo by se stát, že byste začali koupací sezonu o dost později než obvykle.

Lidé v souvislosti s článkem také hledají: zazimování bazénu azuro, zazimování bazénu albixon, mountfield zazimování bazénu, zazimování bazénu orlando, zazimování vířivky intex.